Think-Tank zbada rolę energii jądrowej w zrównoważonym rozwoju
www.cire.pl | Obserwuj nas na facebook.com/energetyka
New Nuclear Watch Institute (NNWI) chce pogłębić wiedzę o energii jądrowej i jej "dalekosiężnych zastosowaniach". Stwierdził, że jego nowa inicjatywa "Yes to Nuclear Perspectives" jest wspierana przez belgijską firmę konsultingową Nuclear-21, Nuclear Innovation Alliance oraz World Nuclear Transport Institute.
Cele zrównoważonego rozwoju zostały określone przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2015 r., w tym samym roku, w którym COP21 doprowadził do podpisania porozumienia klimatycznego z Paryża przez prawie 200 krajów.
Celem Porozumienia Paryskiego jest ograniczenie globalnego ocieplenia do poziomu znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza, najlepiej do 1,5 stopnia Celsjusza, w porównaniu z poziomem sprzed epoki przemysłowej.
NNWI podał, że oceni rolę energetyki jądrowej w odniesieniu do każdego z celów w serii comiesięcznych publikacji poprzedzających COP26, który ma się odbyć w listopadzie w Glasgow. Każda z nich będzie zawierała analizę jednego celu zrównoważonego rozwoju w kontekście zarówno perspektywy branżowej, jak i krajowej.
Przewodniczący NNWI Tim Yeo, były minister środowiska z Partii Konserwatywnej, powiedział, że NNWI chce poprawić światowe zrozumienie i pojmowanie energetyki jądrowej, a także jej daleko idących pozaenergetycznych zastosowań.
Powiedział, że korzyści płynące z energii jądrowej wykraczają daleko poza zwykłe dostarczanie niskoemisyjnej energii elektrycznej w walce ze zmianami klimatu. "Obejmują one szerszy zestaw usług energetycznych, obniżających emisję dwutlenku węgla w transporcie, ciepłownictwie i zastosowaniach przemysłowych, przy jednoczesnym zapewnieniu rozwiązań o wysokiej wartości w rolnictwie i medycynie" - stwierdził.
W grudniu 2020 r. NNWI zawarł w swoim raporcie zatytułowanym On the Role of Nuclear Power in the Development of a European Hydrogen Economy stwierdzenie, że wodór wytwarzany metodą jądrową może wnieść znaczący wkład w rozwój gospodarki wodorowej w Wielkiej Brytanii i Europie, ale postęp będzie zależał od przyjęcia polityki neutralnej technologicznie, która nie dyskryminuje energii jądrowej.
W raporcie napisano, że wykorzystanie energii jądrowej do produkcji wodoru przy użyciu technologii elektrolizera ma kilka zalet w porównaniu z wykorzystywaniem nieciągłych źródeł odnawialnych.
W lipcu 2020 r. 15 firm i związków zawodowych, w tym francuska państwowa firma energetyczna EDF i kilka firm inżynieryjnych, ogłosiło propozycję utworzenia centrum czystej energii w Moorside w Wielkiej Brytanii, obejmującego do trzech reaktorów EPR, małe reaktory modułowe i instalację do produkcji wodoru.
Królewskie Towarzystwo UK stwierdziło w niedawnym briefingu politycznym Nuclear cogeneration:civil nuclear energy in a low-carbon future, że energia jądrowa może pomóc Wielkiej Brytanii w osiągnięciu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 r., nie tylko poprzez wytwarzanie niskoemisyjnej energii elektrycznej, ale także poprzez wykorzystanie ciepła z reaktora do produkcji wodoru.
Czytaj również: