ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.

MATERIAŁY PROBLEMOWE

Uśrednione koszty energii elektrycznej dla technologii klasycznych
28.08.2020r. 05:29

Prof. dr hab. inż. Wojciech Suwała, dr hab. inż. Artur Wyrwa - Wydział Energetyki i Paliw, AGH; dr inż. Stanisław Tokarski - Centrum Energetyki AGH/GIG ("Nowa Energia" - 4/2020)
Rozważania na temat perspektyw rozwoju energetyki powinny opierać się na pewnych przesłankach, dotyczących m. in. kosztów wytwarzania energii elektrycznej. W czasach monopoli, gdy o rozwoju decydował centralny planista, koszty były najważniejszym czynnikiem. Obecnie, w sytuacji rynku energii o doborze technologii powinny decydować kryteria biznesowe, ale wobec zasad polityki klimatycznej, stają się kryterium drugorzędnym. Podstawowym jest wybór technologii o niskich lub zerowych emisjach dwutlenku węgla. Niemniej koszty technologii, zwłaszcza perspektywicznych są jednym z ważniejszych czynników branych pod uwagę przy wskazywaniu kierunków rozwoju energetyki.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 5 )


Autor: Autor 02.09.2020r. 19:49
The IEA/NEA Ad hoc Expert Group on Electricity Generating Costs had some discussion about the appropriateness of dividing each year's output in the denominator (Electricity) by the discount factor (1+r) corresponding to any given year. The reason is easy to see. LCOE Equation seems to discount each year's physical value of output measured in MWh by the exponentially rising time preference factor (1+r). Discounting physical values, however, does not seem to make intuitive sense, since physical units neither change magnitude over time, nor do they pay interest. This intuition, however, needs to be qualified. While it is true that an MWh of electricity does not pay interest, its only economic function is to produce a revenue stream that does pay interest. From today's point of view, an MWh produced this year thus does not have the same economic value as does an MWh produced next year. What is discounted is the value of output, that is the physical production times its price and not output itself. It is only after mathematical transformation that it appears as if physical production was discounted.
The EGC Expert Group thus quickly came to the - universally accepted - conclusion that the operation that seems to discount physical output is the result of the necessary discounting of the monetary value of output, i.e. its price. This substitution of physical output for its economic value (price) is possible because the nominal, undiscounted price stays the same throughout the operating lifetime of the plant. The correct time value of the annual revenue flow is now obtained by adjusting output rather than price with the correct discount factor. In fact it is not output per se that is discounted but its economic value, which is, of course, standard procedure in cost-benefit accounting. Źródło: Projected Costs of Generating Electricity 2010 Edition, (IEA, NEA, OECD).
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 03.09.2020r. 15:16
Drogi Autorze nie mamy dobrych wiadomości ! Proponujemy: Proszę napisać równie kosztów i przychodów związanych np. z budową i eksploatacją inwestycji energetycznej w Polsce, a następnie z tego równania wyprowadzić definicję LCOE. To jest proste zadanie dla studentów kierunku matematyka stosowana ! W tym aspekcie raporty z lat: 2010 i 2015 to jest matematyczne NIEPOROZUMIENIE, żeby nie powiedzieć i teraz wypowiemy to bez skrupułów - TOTALNA BZDURA. Proszę zapoznać się z publikacją Naszego Eksperta: https://doi.org/10.1016/j.tej.2020.106816
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MM 10.09.2020r. 15:12
Od czego on ekspertem bo na pewno ani od energetyki ani od ekonomii? Zresztą Autor już wytłumaczył dokładnie o co chodzi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: MM 10.09.2020r. 18:41
Tzw. "ekspert" udowadnia jedynie, że całka w mianowniku wzoru na LCOE nie jest ilością wytworzonej energii. To wszystko i to jest oczywiste! Nie mogę się nadziwić, że ktoś to opublikował... Chyba Wydma nie sugeruje, że prof. dr hab. inż. Wojciech B. Suwała z AGH tego nie wie/rozumie? Osobie która się na tym nie zna (ewidentnie "ekspert" i Wydma) może się więc wydawać, że wzór na LCOE jest błędny. Dlaczego? Np. jeśli wyprodukowanie 10 MWh ma kosztować 2500 zł, to jak w przypadku gdy 10 książek ma kosztować 2500 zł, koszt to 250 zł/MWh i 250 zł/książkę. Dzielenie przez jakąś inną (zdyskontowaną) ilość wydaje się być niedorzeczne, "ekonomicznym paradoksem" jak to nazywa "ekspert" bo dlaczego mielibyśmy dzielić przez np. 8 MWh (lub 8 książek) jeśli ewidentnie fizycznie ma ich być 10 ("geniusz" "eksperta" i Wydmy ma polegać na tym, że to dostrzegają, a inni są rzekomo na to za głupi/ślepi lub coś takiego). Argument jest bardzo prosty - czego tu nie rozumieć? Jednak w mianowniku nie chodzi o by właściwie obliczyć ilość wytworzonej energii - to jest akurat trywialne. Tylko by *również* uwzględnić, że *wartość* energii wytworzonej w przyszłości jest mniejsza niż wytworzonej teraz, tego już niestety ani Wydma ani jej "ekspert" nie rozumieją... Oczywiście można by to zrobić w inny sposób, chodzi przecież o wprowadzenie jakiegoś "współczynnika korygującego"(!), który jest zmienny w czasie (bo energia jest wytwarzana w różnym czasie), ale ani Wydma ani jej "ekspert" nie przedstawiają *żadnej alternatywy*. Jak wymyślą jakiś lepszy sposób to chętnie przeczytamy, póki co nie ma z czym do gości!
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Choczewo 11.09.2020r. 10:57
" What is discounted is the value of output, that is the physical production times its price and not output itself. It is only after mathematical transformation that it appears as if physical production was discounted."They have no idea how to formally write it down.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2020
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE