ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIREEnergetyka jądrowa
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


MATERIAŁY PROBLEMOWE

Turecki gambit
29.12.2017r. 05:05

dr Piotr Syryczyński
Obserwacja zawirowań wokół budowy elektrowni jądrowej w południowej Turcji pozwala na naukę strategii na najwyższym poziomie. Działania władz Turcji prowadzące do zapewnienia swojemu krajowi bezpieczeństwa energetycznego są zręczne i logiczne.
Dołączone pliki: Do odczytu plików wymagany jest program Acrobat Reader.


KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zgryz 01.01.2018r. 11:49
Jednakowoż można przewrotnie powiedzieć na odwrót: jeśli Zamawiający wyznaczy wszystko tak korzystnie dla siebie, że Wykonawca upadnie przed jej rozpoczęciem - to inwestycja nie powstanie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: K. Różycki 02.01.2018r. 15:32
Artykuł bardzo ciekawy, ale...

Pan znowu o tym plutonie do bomb. Proszę się nie kompromitować. Brytyjczycy mają go od czorta (kilkadziesiąt ton!) i nie bardzo mają pomysł, co z nim zrobić. Koncepcja, że Hinkley Point C byłaby im potrzebna, by mieć go jeszcze więcej, jest zupełnie absurdalna. Zwłaszcza że to, co już mają, jest relatywnie czyste (pochodzi z Magnox-ów) a z HPC będzie zdecydowanie bardziej zanieczyszczone. Bombę może i będzie się dało z tego zrobić, tylko po co, skoro ma się do dyspozycji znacznie lepszy surowiec "na magazynie?".

Jedyny wojskowy związek, jaki widzę, jest taki, że projekt pozwoli na utrzymanie kadr zorientowanych w temacie energii nuklearnej.

Natomiast reszta jest bardzo interesująca. Zwłaszcza ciekawe jest to, że elektrownia będzie w zasadzie eksterytorialna.

Należy też wspomnieć o tym, że na dość podobnych zasadach, o ile mi wiadomo, jest (ma być) realizowany kontrakt w Bangladeszu.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Gosc 02.01.2018r. 22:26
Jedynie bardzo głęboka niewiedza może pozwolić na ględzenie o robieniu bomb plutonowych z wypalonego paliwa z Hinkley. Głębokie wypalenie paliwa powoduje znaczny wzrost udziału 240Pu w wypalonym paliwie. Wiadomo, że neutrony ze spontanicznego rozszczepienia 240Pu bardzo utrudniają budowanie bomby plutonowej. Dlatego też najcudowniejsze w bombowych pomysłach są reaktory kanałowe, takie jak w Czarnobylu, bo bez wyłączania reaktora w jakimś tam kanale można jedynie na bardzo krótko włożyć 238U aby zdążył się zrobić jedynie 239Pu w procesie zaczynającym się od reakcji n+238U. Cudowne są też reaktory prędkie, które można obkładać płaszczem uranowym.

Jedynie bardzo głęboka pycha pozwala na przytoczenie źródła [9] gdzie nawet pół słowa nie ma o plutonie z wypalonego paliwa i ględzić o bombach plutonowych z wypalonego paliwa z Hinkley

Podsumowując, tak długo jak długo wpływ na polską energetykę jądrową mają pyszni i niekompetentni ludzie warto odkładać decyzję o jej budowie.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie
cire
©2002-2018
Agencja Rynku Energii S.A.
mobilne cire
IT BCE